Ön yükleyici logo

HABER FOTOĞRAFLARI

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

BTÜ, Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda iddialı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanarak üretilen elektrikli araçlar; “Sancar”, “C-Arf” ve “Hacıwatt” TEKNOFEST 2021 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda sahne aldı.

Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen final yarışlarının 1. Etabında, BTÜ Elektrikli Araçlar ve Otonomi Topluluğu tarafından üretilen “Sancar” ve “C-Arf” araçları en verimli araç olabilmek için piste çıktı. BTÜ Alternatif Enerjili Araçlar Topluluğu tarafından geliştirilen ve timsah deseni ile Bursaspor ile özdeşleştirilen “Hacıwatt” ise yarışmanın en çok ilgi gören araçlarından biri oldu. 

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir yarışma öncesinde stantları ziyaret ederek son kontroller hakkında bilgi aldı. Başkan Oktay Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi öğrencilerinin ürettikleri araçlar ile tüm Bursa’yı temsil ettiklerini belirterek; “Gençlerimizin pandemi şartlarında yoğun emek harcayarak ürettikleri araçları yarışma ortamında görmekten büyük mutluluk duyduk. Böylesi güzel bir ortamda ilçemizde ve Bursamızda üretilmiş araçların boy gösteriyor olması gurur verici. Yıldırım Belediyesi olarak gençlerimize verdiğimiz desteği, teknoloji üreten Türkiye hedefi doğrultusunda sürdüreceğimizi belirtmek isterim. Gençlerimize yarışlarda başarılar diliyorum.” dedi. 

 Selçuk Bayraktar ve Hasan Mandal BTÜ Standında

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal BTÜ stantlarını ziyaret ederek öğrenciler tarafından üretilen elektrikli araçları incelediler. Selçuk Bayraktar Bursa Teknik Üniversitesi’nin birçok dalda yarışmalara katılmasını takdirle karşıladıklarını belirterek; “Tam bağımsız, müreffeh ve güçlü Türkiye yolunda milli teknoloji hamlesine altyapı oluşturmak için başlattığımız TEKNOFEST serüvenimiz her yıl artan katılımcı sayısı ve coşku ile sürüyor. Sizlerin de bu yarışmalar için geliştirdiğiniz araçlar ve emekleriniz geleceğin Türkiyesi adına çok önemli. Hepinize başarılar diliyorum.” dedi. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da genç Bursa Teknik Üniversitesi’nin her yıl artan sayıda öğrenci ve araçlar ile Elektrikli Araçlar Yarışları’na katılmalarını ilgiyle takip ettiklerini belirterek öğrencilere başarılar diledi.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Eylül ayının artık TEKNOFEST ayı olduğunu vurgulayarak “Takımlarımızın geçmiş yıllardaki başarıları bizleri gururlandırdı. Ancak asıl önemli olan öğrencilerin yarışmalara hazırlanırken kazandıkları tecrübe olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kodlanan değil kodlayan, teknoloji geliştiren bir genç nesil yetiştirebilmek adına TEKNOFEST yarışmaları Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinde çok önemli bir yere sahip. Başta TEKNOFEST’in mimarı Selçuk Bayraktar olmak üzere, TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.Okunma sayısı: 1283
Anahtar Kelimeler: Elektrikli Araç, BTÜ, Uluslararası Efficiency Challenge