Ön yükleyici logo

HABER FOTOĞRAFLARI

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

TEKNOFEST’in Bursa’ya Taşınmasında En Önemli Etken BTÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş,  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir eşliğinde Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) takımlarını ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundu.

TEKNOFEST’in Bursa’ya taşınmasında Bursa Teknik Üniversitesi’nin en önemli etken olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) en başından beri yarışlara yoğun katılım gösterdi. Bu organizasyonun Bursa’ya taşınmasındaki en büyük etkenlerden biri Bursa Teknik Üniversitesi’nin bu muazzam katkısıdır.” dedi. Projeleri tek tek inceleyen Kacır, döner kanat İHA yarışmasını başlattı. TEKNOFEST’e çok erken yaşlardan itibaren katılımın mümkün olduğunu belirten Kacır, “Derslerle alınan teorik bilgilerin çok erken yaşlardan itibaren pratiğe dönüşmesi, takım çalışmasına yatkınlığın erken yaşlardan itibaren kazanılması, gerçek yaşama yönelik problemlerin çözümüne yönelik yeteneklerin gelişmesi gibi kazanımları çok önemsiyoruz. Okulların açıldığı bu dönemde lise öğrencilerini burada görmek bizi ayrıca çok mutlu etti. Biz her yıl katlayarak TEKNOFEST yarışmalarına katılımı artırıyoruz. Bu yıl 50 bine yakın takımdan 250 bin genç yarışmalarımıza katılıyor. Tarihi misyonunun yanında sanayi ve teknoloji şehri olması, ülkemiz ihracatına olan katkısı ve teknoloji firmaları kapasitesiyle Bursa’nın ev sahipliği çok çok önemli. TEKNOFEST yarışlarının çeşitli illerimize gelmesinin buralarda yapılan teknolojik üretim süreçlerine olumlu etki oluşturacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST heyecanının Bursa’da fazlasıyla yaşandığını ve yarışlarını en önemlilerinden birinin Bursa’da yapılıyor olmasının ayrı bir gurur olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’mız çok daha farklı organizasyonlara ev sahipliği yapacak sanayi ve teknoloji altyapısı olan bir şehir. İnşallah bu organizasyon da milli teknoloji hamlesine katkı verecektir.” diye konuştu.

TEKNOFEST’e paydaş kurum olarak bu yıl İHA ve SİHA yarışlarına Bursa’da ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif. Karademir, “Bu heyecanın küçük büyük herkesi sarması ve ülkece ortak paydamız olan Milli Teknoloji Hamlesi hedefine kenetlenmesi güçlü bir enerji ve sinerji yaratarak gençlerimizi teknoloji üretme ve geliştirme hususunda motive edecektir.” İfadelerini kullandı.

Dört gün sürecek

Yunuseli Havalimanı’nda başlayan Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışmaları 'Sabit kanat' ve 'döner kanat' olmak üzere iki kategoride 4 gün sürecek. Katıldıkları yarışlardan en çok puanı alan takımlar, dereceye girmeye hak kazanacak. Savaşan İHA Yarışması, Sabit Kanat kategorisinde birincilik ödülü 250 bin TL olarak açıklanırken, ikinciye 150 bin TL, üçüncüye ise 100 bin TL verilecek. Döner Kanat kategorisinde ise birincilik ödülü 50 bin TL, ikincilik ödülü 30 bin TL, üçüncülük ödülü ise 20 bin TL olarak başarılı öğrencilere verilecek.

 Okunma sayısı: 1290
Anahtar Kelimeler: Bursa, Teknofest