Ön yükleyici logo

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

TEKNOFEST 2021’e BTÜ Damgası

TEKNOFEST 2021 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Eylül ayı boyunca süren yarışmalara 100’e yakın takımla katılan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri birçok kategoride gerçekleştirdikleri projeler ve derecelerle ziyaretçilerin takdirini topladı.

Milli Teknoloji Hamlesi sloganıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’de BTÜ takımları geliştirdikleri projelerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Teknoloji ve bilim konularında toplumsal farkındalık oluşturmak ve mühendislik alanlarında yetişmiş nitelikli insan kaynağını artırma amacıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST’21 kapsamında roketten otonom sistemlere, tarımdan su altı sistemlerine, iletişim teknolojilerinden yapay zekâ simülasyonlarına kadar 35 farklı kategoride ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan binlerce genç, proje ve fikirlerini yarıştırdı.

Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci takımları Eylül ayı boyunca; Kocaeli Körfez Pistinde TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları, Bursa Yunuseli Havaalanında Savaşan İHA ve TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışları ve Gebze Bilişim Vadisinde Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışmalarında boy göstererek dereceler aldı. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen büyük final organizasyonda ise BTÜ, standı ve yarışmalara katılan projeleri ile ziyaretçilerin odak noktası oldu. Genç yaşlı teknolojiye ilgi duyan herkesin ziyaret ettiği organizasyonda BTÜ öğrencileri tarafından geliştirilen projeler büyük merak uyandırdı. BTÜ öğrencileri tarafından geliştirilen, özellikle pandemi dönemiyle birlikte önem kazanan, toplu taşıma araçlarındaki tutamakların dezenfeksiyon otomasyonu projesi bu alanda yaşanan eksikliği giderecek bir çözüm oluşturması yönüyle çok beğenildi. Benzer şekilde afet arama kurtarma robotu, tarımsal insansız kara aracı yabani ot imha robotu, otonom toprak ölçüm aracı, orman kaçakçılığı alarm sistemi, ulaşımda yapay zekâ, uçan araba tasarımı, helikopter tasarımı gibi pek çok çalışma etkinlik boyunca sergilenen ve büyük ilgi gören projeler arasında yer aldı. BTÜ standında sergilenen elektrikli araçlar da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, kendisine ithafen BTÜ öğrencileri tarafından üretilen “Sancar” isimli elektrikli aracı inceleyerek aracın üzerine imzasını attı.

Dört hafta boyunca farklı illerde gerçekleştirilen yarışmaların ödül töreni İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirildi. Yunuseli Havaalanında düzenlenen Savaşan İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisinde birinci olan BTÜ ÖZTÜRK Takımı, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın elinden almanın sevincini yaşadı. BTÜ ÖZTÜRK Takımı birincilik ödülü ile beraber En Özgün Yazılım Ödülü’ne de layık görüldü.

TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisinde üçüncü olan BTÜ LAGARİ takımı  kupasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın ellerinden aldı. Uluslararası İHA Yarışmasında mücadele eden BTÜ POYRAZ Takımı Sabit Kanat Kategorisinde yedinci olurken Döner Kanat Kategorisinde BTÜ QUADRUPLET dördüncü, BTÜ VİSİON beşinciliği elde etti.

Akıllı Ulaşım Teknolojileri Yarışmasında BTÜ MATTMECH ve Uçan Araba Tasarım Yarışmasında mücadele eden BTÜ ARD takımları “En İyi Sunum” ödüllerine layık görüldü. Kocaeli Körfez Pistinde gerçekleştirilen TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışlarında ise BTÜ ELEKTRONOMİ takımı sekizinci, BTÜ SANCAR Takımı onuncu oldu.

 

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TAKIMLARI TEKNOFEST 2021 DERECELERİ
Yarışma Adı
Yeri ve Tarihi
Takım Derece Toplam
Başvuru Sayısı
Finalist
Takım Sayısı
Savaşan İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisi
Bursa Yunuseli Havalanı 4-9 Eylül 2021
BTÜ ÖZTÜRK Birinci
&
En Özgün Yazılım Ödülü
83 27
Uçan Araba Tasarım Yarışması İstanbul Atatürk Havalimanı 21-26 Eylül 2021 BTÜ ARD En İyi
Sunum Ödülü
206 28
Akıllı Ulaşım
Teknolojileri Yarışması İstanbul Atatürk Havalimanı
21-26 Eylül 2021
BTÜ MATTMECH En İyi
Sunum Ödülü
107 34
TÜBİTAK Uluslarası İHA Yarışması
Sabit Kanat Kategorisi Bursa Yunuseli Havalanı
13-18 Eylül 2021
BTÜ LAGARİ Üçüncü 269 58
TÜBİTAK Uluslarası İHA Yarışması
Döner Kanat Kategorisi Bursa Yunuseli Havalanı
13-18 Eylül 2021
BTÜ QUADRUPLET  Dördüncü 249 72
TÜBİTAK Uluslarası İHA Yarışması
Döner Kanat Kategorisi Bursa Yunuseli Havalanı
13-18 Eylül 2021
BTÜ VISION  Beşinci 249 72
TÜBİTAK Uluslarası İHA Yarışması
Sabit Kanat Kategorisi Bursa Yunuseli Havalanı
13-18 Eylül 2021
BTÜ POYRAZ Yedinci 269 58
TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları
Kocaeli Körfez Pisti 31 Ağustos - 5 Eylül 2021
BTÜ ELEKTRONOMİ Sekizinci 83 56
TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları
Kocaeli Körfez Pisti 31 Ağustos - 5 Eylül 2021
BTÜ SANCAR Onuncu 83 56Okunma sayısı: 1840
Anahtar Kelimeler: TEKNOFEST 2021, BTÜ ARD, BTÜ QUADRUPLET, BTÜ MATTMECH