Ön yükleyici logo

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

Bursa Teknik Üniversitesi 2021 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ayakları yerden kesen dünyanın en büyük havacılık festivallerinden TEKNOFEST 2021’de önemli başarılara imza atan Bursa Teknik Üniversitesi’nde “BTÜ 2021 ödül töreni” gerçekleştirildi. Törende, TEKNOFEST 2021’de dereceye giren ve finale kalan takımlara, sponsor kurum ve firmalara, takım danışmanları, jüri üyeleri ve yarışmaya katkıda bulunan akademik ve idari personele ödülleri takdim edildi.

Yoğun katılımla gerçekleşen törene Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Gülten Borlu, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, il protokol temsilcileri, sponsor firma temsilcileri, akademik ve idari personelin yanında çok sayıda öğrenci katılımda bulundu.

Program kapsamında TEKNOFEST yarışmalarına katılıp dereceye giren ve finale kalan 41 takıma, aralarında Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da yer aldığı özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 65 sponsor kuruma, yarışlarda takımlara danışmanlık ve jüri üyeliği yapan toplam 65 akademisyene başarı ödülleri takdim edildi.

Program açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir akademik paydaşı oldukları TEKNOFEST yarışmalarının, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirtti. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın öncülüğünü yaptığı TEKNOFEST’e, BTÜ’nün pandemi döneminde bile azami özenle hazırlandığını ifade eden Rektör Karademir, tüm kurumların destek verdiği TEKNOFEST’te BTÜ’lü gençlerin bilgi, yetenek ve hırslarını bir potada eriterek başarıya ulaştıklarını kaydetti. BTÜ’lü gençlere başta Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) olmak üzere Bursa Valisi Yakup Canbolat ve kurumların, özellikle de Bursa Büyükşehir ve Yıldırım İlçe Belediyelerinin ve bilhassa Bursa’nın ticaret ve sanayisinin lider kuruluşlarının katkı ve destekleri esirgemediklerini aktardı.

Genç bir üniversite olan Bursa Teknik Üniversitesi’nin TEKNOFEST 2021’de elde ettiği başarıların asla bir tesadüf eseri olmadığını vurgulayan Rektör Karademir, bu başarının akademik, idari personelin ve öğrencilerin üstün gayretleri ile ortaya koydukları özverili çalışmalar sayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Geçen yıl ki yarışlara 96 takımla başvurduklarını ve bunlardan 41 takımın finale kaldığının altını çizen Rektör Karademir, “Elde ettiğimiz başarılar öğrencilerimizin, akademik ve idari kadromuzun isteği ve azminin sonucu. Yine bu süreçte bizlere maddi ve manevi olarak katkı sunan kurumlarımıza, sponsorluklar üstlenen Bursa’mızın sivil toplum kuruluşlarına, sanayici ve iş adamlarımıza Üniversitemiz adına teşekkür ediyoruz” dedi. 

İş arayan değil iş kuran ve işini seçen öğrenci profilini yakalamaya çalıştıklarını ifade eden Rektör Karademir, TEKNOFEST organizasyonlarının aynı zamanda öğrencilerin yaptıkları çalışmalar ile yeteneklerini gösterme fırsatı bularak buradan da iş teklifleri aldıkları bir alan haline geldiğini belirtti. Mezunlarının ilk 6 ayda istihdam edilme oranının yüzde 70 olduğunu vurgulayan Rektör Karademir sektör sorunlarını analiz edip çözüm üretme kabiliyetine sahip donanımlı mezunlar yetiştirmek üzere sektörle entegre çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmasına Ak Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın selamını ileterek başlayan Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Gülten Borlu, “Bu anlamlı organizasyona katkı sağlayan tüm eğitimcilerimizi, sponsorlarımızı ve kurumlarımızı tebrik ediyorum. Dün gerçekleşen yerli mini uydumuzun uzaya fırlatılması haberi gibi her gün yeni projelere şahit olmak ve bunların ülkemiz tarafından gerçekleştiriliyor olması gerçekten gurur verici. Emek veren tüm gençlerimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir mühendis olarak teknik üniversitenin bulunduğu bir ilçede başkanlık yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak gençlere hizmet etmeye ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda Barış Manço Kültür Merkezi’nde yer alan ikinci uyumayan kütüphanemizi tamamlamış olacağız. Gençlerimizi çalışmalarını yapmak üzere kütüphanemize bekliyoruz. Yine gençlik ve spor merkezlerimiz ve inşasına bu yıl başlayacağımız merkezimizle beraber geleceğimiz dediğimiz gençlerimiz ve çocuklarımıza hizmet ederken onların bu kutlu yürüyüşüne şahitlik etmeye devam edeceğiz. Geçmişimizde dünyaya yön veren ilim insanlarımız var. Şimdi küllerimizi savurarak genlerimizde var olan bilim ışığını yeniden yayma zamanı. Türkiye’yi dünyada teknoloji alanında lider ülke haline getirme amacıyla Selçuk Bayraktar önderliğinde başlatılan bu çabayı destekliyor ve önemsiyoruz. Bu çabanın bir parçası olan TEKNOFEST’in önemli bir paydaşı olan Bursa Teknik Üniversitesi’ni de başarılarından dolayı kutluyorum.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Alinur Aktaş’ı temsilen programa katılımda bulunan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, “TEKNOFEST ilk günden itibaren ülkemizin yetenekli öğrencilerinin buluşma noktası oldu. Organizasyon İHA yarışmaları ile öğrencileri insansız hava araçları teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik etmekte. Bursa Teknik Üniversitesi geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu yana TEKNOFEST yarışmalarına özel bir önem vermiş ve sonuçları da şehrimiz adına sevindirici olmuştur. Bu vesileyle yarışmalar için gece gündüz gayret sarf eden öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren geçen 12 yıllık kısa bir sürede büyük başarılara imza attığını ifade eden Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, “Bu başarının sahibi üreten, kendi adına ve ülkesi adına bir takım değerler geliştirme kaygısıyla hareket eden çok değerli genç kardeşlerimiz ve onlar için gece gündüz demeden pervane olan başta Rektör hocamız ve çok kıymetli akademisyenlerimizdir. Bundan 15 - 16 saat önce 2019 TEKNOFEST yarışmasında model uydu alanında birinci olan ilk cep uydusu olarak nitelendirilen Grizu-263A uzaya fırlatıldı. Biz bunlarla gururlanıyoruz. Bursa ve Türkiye genelinde üniversite-sanayi işbirliğini sağlamayı hayal ediyorduk. Bursa Teknik Üniversitesi bunu başaran en iyi örnek” ifadelerinde bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ve protokol üyeleri eşliğinde TEKNOFEST 2021’de 17’si dereceye giren ve 24’ü de finalist olan 41 takıma ödülleri verilirken, yarışmalarda takımlara destek sağlayan toplam 65 sponsor kuruma, takım danışmanları ve jüri üyelerine ve toplam 65 akademisyene başarı ödülleri takdim edildi. Okunma sayısı: 1352
Anahtar Kelimeler: TEKNOFEST, BTÜ, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, sponsor