Ön yükleyici logo

HABER FOTOĞRAFLARI

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

Büyükşehir Belediyesi ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

Bursa’da kentleşmeden çevreye, ulaşımdan kırsal hizmetlere kadar farklı alanlarda akademik temelli tespitler yapmak, projeler geliştirmek ve uygulamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.


Bursa Teknik Üniversitesine kurulduğu günden bu yana destek veren ve üniversiteli gençlerin yaşamını kolaylaştırmak amaçlı çeşitli çalışmalar yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Bursa’nın üç üniversitesi ile birden ortak faaliyetler yürütülmesini hedefleyen bir işbirliği protokolüne imza attı. Kentleşme, ulaşım, çevre, sağlık, spor, sosyal, kültür, gençlik, kırsal, tarımsal hizmetler ile afet yönetimi ve kurumsal yönetim alanları başta olmak üzere, akademik ve kültürel alanlarda projeler geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlayan protokolün imza töreni Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşti. İşbirliği protokolüne Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ile Mudanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Tosun imza attı.


Ortak Akıl Vurgusu

Törende konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın sorunlarının çözümüne ve gelişimine yönelik TÜBİTAK, AB veya diğer kurumlar için hazırlanacak olan proje ve hibe destekleri konusunda Bursa’daki üniversitelerle ortak hareket etmek istediklerini söyledi. Üniversitelerle belediye arasındaki işbirliğinin önemine değinen Başkan Aktaş, “Belediyemizin ve üniversitelerimizin hizmet alanlarında ortak sempozyum, kongre, konferans, yarışma, eğitim vb. etkinlikler yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Üniversitelerimizdeki lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programlarından belediyemizin çalışanlarının faydalanmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerimizin eğitim faaliyetleri ile akademik çalışmalarında ihtiyaç duyulan uygulama ortamına imkânlarımız dâhilinde destek vereceğiz. Yine ihtiyaç hâlinde uzman personelin kurumlar arası bilgi ve tecrübe paylaşımı yapması, iş birliği ve ortak akıl için son derece önemli.  Belediyemizin ilgili birimleri üniversitelerimizin kültür, sanat, bilim ve spor öğrenci toplulukları ile beraber faaliyetlerde bulunabilecek ve etkinlik çeşitliliğine katkı sağlanmış olacak. Teknolojinin de çok önemli olduğunu bildiğimiz için TEKNOFEST gibi teknoloji yarışmaları için ortak takımlar kurarak yarışmalara katılım sağlayabileceğiz. Sayın rektörlerime teşekkür ediyorum. İşbirliğinin Bursa’mız ve gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.


Mevcudu Kâğıda Döktük

Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan da imzalanan protokolle bugüne kadar var olan işbirliğini kâğıda döküldüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Teknik Üniversitesi’ne ve öğrencilerine zaten her alanda destek verdiğini dile getirdi. BTÜ’nün akademik ve idari personelinin çabaları ile öğrencilerin ve Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Yıldırım İlçe Belediyesi ve Bursa’daki sanayi kuruluşlarından aldıkları destekler ile başta TEKNOFEST olmak üzere ulusal ve uluslararası organizasyonlarda önemli başarılar elde ettiklerini söyledi. Öğrencilerin tüm başarılarını Bursa’ya hediye ettiklerini de ifade eden Prof. Dr. Bayhan, sağladıkları destekler nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür ederek sözlerine son verdi.Okunma sayısı: 518
Anahtar Kelimeler: Büyükşehir, Belediye, İşbirliği, Protokol, TEKNOFEST