Ön yükleyici logo

HABER FOTOĞRAFLARI

Haber fotoğrafı
Yazı Fontu

Yeni Dönemde Yeni Erasmus+ Fırsatları


Bu yıl kontenjanlarının tamamı dolan ve geçmiş yıllara oranla bölüm sıralamalarının ciddi yükseliş gösterdiği Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) gelişmeye devam ediyor.


Ulusal ve uluslararası çerçevede akademik iş birliğinin geliştirilmesine önem veren Bursa Teknik Üniversitesi yurtiçi ve yurtdışında bulunan yükseköğretim kurumlarıyla iş birlikleri geliştirerek öğrenci ve akademisyenlerinin öğrenim süreçlerine katkı sunmaya devam ediyor. Özellikle aday öğrencilerin de üniversite tercihlerini belirlemesinde önemli bir kriter olan Erasmus+ alanında yeni anlaşmalar için görüşmeler tamamlandı.


Yeni Rota Kuzey Avrupa

Kuzey Avrupa ülkelerinden Estonya ve Letonya’da yer alan köklü üniversiteleri ziyaret eden Dış İlişkiler Ofisi yetkilileri burada gerçekleştirdikleri görüşmelerle yeni anlaşmalara imza attı. Protokol gerçekleştirilen üniversiteler arasında, Estonian Entrepreneurship University of Applied Science, Liepaja University, Latvia University of Life Sciences and Technology ve Vidzeme University of Applied Science yer alıyor.


Görüşmelere ilk olarak Estonian Entrepreneurship University of Applied Science üniversitesinden başladıklarını aktaran Dış İlişkiler Ofisi Öğr. Gör. Ali Kılıç, “Estonya’nın Talinn kentinde yer alan ve lisans-yüksek lisans düzeyinde eğitim veren üniversitenin 1600 öğrencisi var. Üniversite uluslararası akreditasyona sahip olup, İngilizce, Estonyaca ve Rusça dillerinde eğitim verilmekte. Burası Ülemiste City adında bilişim merkezi diyebileceğimiz bir alanda yer alıyor. Havaalanına 8-10 dakika yürüme mesafesinde olup, öğrencilere konaklama imkânı da sunuluyor. “Study Visa” ya sahip öğrenciler, çalışma hakkına da sahip oluyorlar. Çalışma saatinde bir sınırlama yok. Öğrenci mezun olduğunda iş bulabilmek için 9 ay süreyle ülkede kalabiliyor. Burada öğrenciler ortalama 500 Euro ile aylık geçimlerini sağlayabilmekte. Ulaşım hizmetleri ise ücretsiz.” dedi.


Letonya’nın en büyük ikinci şehri olan Liepaja’da yer alan Liepaja Üniversitesi hakkında da bilgiler aktaran kılıç, “6 Devlet Üniversitesinden 1 tanesi olan Liepaja Universitesi’nin 100’ü uluslararası öğrenci olan toplamda 1400 öğrencisi var. Öğrenciler yıllık 2500 Euro harç ödemekte. Burada öğrencilere tahsis edilen hosteller mevcut. Geçen yıl 150’si öğrenci olmak üzere toplam 300 hareketlilik gerçekleştirilmiş. Bilgisayar Mühendisliği (YL) ve Mekatronik Mühendisliği (Lisans) bölümlerinde anlaşma sağladık.” dedi.


Avrupa’nın köklü üniversitelerinden 160 yıllık geçmişi olan Latvia University of Life Sciences and Technology ile de anlaşmaya vardıklarını dile getiren Kılıç, “Latvia Üniversitesi 8 fakülte ve 60 dan fazla programa sahip. Ülkede bulunan 4 bilim üniversitesinden biri. Hem şehir merkezinde hem de şehir dışında üniversiteye ait öğrenci yurtları var. Üniversite tarafından her yılın Mayıs ayında düzenlenen konferanslarda kendi çıkardıkları bilimsel dergiye mühendislik ve sosyal bilimler alanında makale kabul ediliyor. Görüşme sonucunda Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Sosyoloji alanlarında anlaşmaya vardık.” dedi.


Son olarak Vidzeme University of Applied Science ile Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Akıllı Sistemler Mühendisliği alanlarında anlaşma yaptıklarını aktaran Kılıç, “ Bünyesinde 700 öğrenci olan üniversitenin %68 ini Lisans, % 18 ini Yüksek Lisans, % 13 ünü kolej, %1 ini ise Doktora öğrencileri oluşturuyor. Üniversitenin bulunduğu yerde IT Merkezi, Metal Konserve Üretim Merkezi, Mobilya Merkezi, Gıda/Süt Ürünleri Merkezi ve Et Sanayisi bulunmakta. Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında üniversiteye misafir öğretim üyeleri gelerek ve kendi alanlarında ders verebiliyor.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.Okunma sayısı: 639
Anahtar Kelimeler: Erasmus